Stroik z szyszek

Ręcznie zrobiony stroik bożonarodzeniowy może być wykonany z różnych rzeczy. Najczęściej jego podstawą są zielone gałązki jodły czy świerku, jednak można też zrobić zupełnie inny i oryginalny stroik. Jeden z pomysłów polega na wykonaniu go z szyszek.

Przede wszystkim trzeba najpierw zdobyć szyszki. Najlepiej pomyśleć o tym już jesienią i wybrać się na spacer do lasu. Można tam znaleźć wiele różnych rodzajów szyszek. Jeśli będą niejednolite, stroik tym ciekawiej może wyglądać. Kiedy nazbiera się już odpowiednią ilość dużych i małych szyszek trzeba je zabrać do domu i wysuszyć. Ważne jest też ich oczyszczenie. Wystarczy zrobić to na sucho, na przykład pędzelkiem. Część szyszek można pomalować na złoto albo ozdobić brokatem. Aby zrobienie z nich stroika było możliwe, trzeba do każdej szyszki przyczepić drucik, najlepiej na samym dole, obwiązując nim szyszkę dookoła. W tenStroik z szyszek na Boże Narodzenie sposób otrzymamy gotowe elementy z których można już tworzyć stroik.

Dość często stoik z szyszek robi się w ten sposób, że wybiera się jakąś bazę ze styropianu lub specjalnej gąbki i wbija do niej szyszki. Powstają wtedy kule, wieńce lub bardziej prostokątne kształty. Ciekawym pomysłem jest ozdabianie szyszkami brzegów stroika i umieszczanie w środku świeczki i innych ozdób – suszonych cytrusów czy kwiatów, orzechów, żołędzi itd. Taki stroik robi się też czasem w naczyniu, które wykłada się gąbką i umieszcza w nim za pomocą drucików szyszki. Dookoła można pododawać suche ozdobne liście i jarzębinę. Oczywiście można też robić stroiki z zielonych gałązek i szyszek. Wówczas szyszki są raczej uzupełnieniem, ozdobą. Rodzajów stroików świątecznych jest bardzo dużo. Właściwie każdy może wymyślić coś innego i zupełnie nowego. Jedno jest pewne, że warto w tworzeniu własnych kompozycji brać pod uwagę szyszki. Zresztą nie trzeba koniecznie robić z nich stroika. Można po postu pookładać kilka ozdobionych na złoto szyszek pookładać na stole świątecznym. Dodatkowo szyszki można przewiązać czerwonymi tasiemkami. Taka prosta ozdoba będzie naprawdę bardzo efektownie wyglądać.